Projekat “BE READY”, čiji je cilj jačanje otpornosti na urbane toplotne otoke (UHI) širom Dunavskog regiona, nastavlja svoj dinamičan tok aktivnosti. Domaćin nedavnog događaja bio je Univerzitet prirodnih resursa i životnih nauka (BOKU) iz Beča, gdje je održana prva međunarodna metodološka radionica na kojoj je učestovala Amra Mehmedić, pomoćnica gradonačelnika za privredu, gradsku imovinu i upravljanje razvojem .
Tokom dvodnevnog događaja, predstavljena je metodologija za procjenu ranjivosti i rizika UHI, koju su razvili istraživački partneri tokom prvih faza projekta. Ova metodologija uzima u obzir različite faktore kao što su gustina naseljenosti, korištenje zemljišta, materijali i društveni uticaji, kako bi se dobila sveobuhvatna slika uticaja urbanih toplotnih otoka.
Partneri projekta su, zajedno sa predstavnicima 12 gradova Dunavskog regiona, razmijenili ideje i smjernice o lokalnoj implementaciji metodologije nakon ljetne pauze. Planirane aktivnosti uključuju angažovanje lokalnih zajednica i relevantnih dionika, organizaciju radionica i zaštitu prirodnih sistema od ekstremnih temperatura.
Projekat “BE READY” je zvanično započeo u januaru ove godine, finansiran kroz Interreg Dunavski Transnacionalni Program sa ukupnim budžetom od 2.408.382,62 EUR. Fokus projekta je na intervencijama kao što su “zelena akupunktura”, “bijela akupunktura” i “plava akupunktura”, koje kombinuju vegetaciju, inovativne površine i vodu kako bi se smanjili negativni efekti UHI.
Grad Zenica, jedan od 19 partnera iz 12 zemalja koje predvodi Razvojna Agencija Sofije, aktivno učestvuje u projektu sa budžetom od 98.169,12 eura, doprinoseći lokalnim naporima u rješavanju izazova toplotnih otoka.
Više informacija o projektu možete pronaći na zvaničnoj web stranici ili Interreg Dunavskom Transnacionalnom Programu.